Кой заплашва „Руския свят“

От Faktor.bg (текстът е от Тимъти Гартън Аш, заслужава да го прочетете целия):

„Гардиън“: Най-голямата заплаха за „Руския свят“ е Путин

Дойде моментът да се запитаме дали Владимир Путин е агент на американския империализъм, обективно погледнато. Защото никой американец не е нанесъл и половината от вредата на „руския свят“, колкото самият руски лидер. Тази мисъл ми хрумна неотдавна, когато бях в украинския град Лвов и разговарях с украинци, превърнали се в бежанци в собствената си страна заради войната на Путин. „До 24 февруари говорех руски“, каза Аделина, студентка по изкуства от окупирания вече от Русия град Нова Каховка, визирайки датата на пълномащабното нахлуване на Русия по-рано тази година…

Където и да се обърнех, във всеки разговор се чуваше пълно отхвърляне не само на руския диктатор, не само на Руската федерация като държава, но и на всичко и почти всички руснаци. Проучване на Киевския международен институт по социология показва, че през 2013 г. около 80% от украинците са имали положително отношение към Русия; към май 2022 г. този процент е едва 2%…

Когато на 24 февруари Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна, украинската журналистка Оля Ворожбыт се опита да обясни на индийската публика какво се случва. „Можете ли да си представите една Великобритания, която твърди, че Индия е в нейната империя?“ – пише тя в „Индиан експрес“. „Точно това прави Русия в момента.“ Аналогията може да се разшири. Представете си, че една реваншистка, милитаристична британска диктатура използва инструментално културната представа за „англогоезичния свят“, за да оправдае повторното си нахлуване в Индия. Точно това е направи Путин. Понятието „руски свят“ беше възродено и преформулирано в края на 90-те години на миналия век като вид руска инициатива за „мека сила“. През 2007 г. с президентски указ беше създадена фондация „Русский мир“. Тя беше представена като руски аналог на Британския съвет или германския Гьоте-институт, но след това концепцията беше използвана от Путин, за да оправдае войната си за реколонизация в Украйна. Той изрично споменава този термин в реч, с която обосновава анексирането на Крим през 2014 г.

Напълно предвидимият резултат е, че отвращението от неговите реколонизационни войни се разпростира върху цялата по-широка представа за рускоезичен свят… Ако Великобритания беше навлязла отново в Индия, Британският съвет също нямаше да бъде много популярен. Тези, които оправдават войните си с културата, ще открият, че културата им се третира като враг…

В края на краищата Владимир Путин ще остане в историята не само като човек, който не е успял да възстанови Руската империя, но и като разрушител на руския свят.“

Реклама

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s


%d блогъра харесват това: