С днешна дата от сайта на БНР:
„Варненският апелативен съд отказа екстрадиция на руския гражданин Алексей Алчин, предаде кореспондентът ни във Варна Даниела Стойнова.
Магистратите отмениха мярката му за неотклонение и постановиха освобождаването му.
Решението на Апелативния съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Вчера съда изслушаха двама свидетели, сред които Генадий Гудков – бивш депутат от Руската дума, който живее във Варна. Той посочи, че в Русия отдавна не се спазват правата на човека и дори за споменаване на думата „война“ за войната в Украйна, можеш да получиш от 3 до 5 години затвор.
Пред сградата на съда отново имаше протестиращи, сред които известният български режисьор Галин Стоев. Според него обвиненията са скалъпени.
Той е убеден, че няма никаква гаранция, че Алчин ще получи справедлива присъда в родината си.
Припомняме ви, че младият мъж бе активен участник в антикремълските протести и човек, който след нахлуването на Русия в Украйна сложи лента с украинското знаме на гърдите си и изгори публично своя руски паспорт.
Варненският окръжен съд вече каза „Да“ на искането за екстрадиция на Алчин по обвинения за укриване на данъци в особено големи размери, но днес Варненският апелативен съд отмени това решение.
В морската ни столица, както и в София, в продължение на седмици имаше протести в защита на Алексей Алчин.“


Най-сетне справедливостта възтържествува и един невинен човек е в безопасност! Ура за магистратите от Варненския апелативен съд, които ни напомниха, че все пак в България има правосъдие! Разбира се, щеше да е още по-добре колегите им от първата инстанция да си бяха свършили работата, вместо да тормозят Алексей и близките му, да излагат България и да създават излишна работа на хилавото ни гражданско общество, но да кажем, че добрият край оправя всичко.
П. С. Доротея Дачкова описва случая във в. „Сега“ под заглавие „България се спаси на косъм от международен срам„. Дава имената на съдиите и прокурорите:
„Тримата окръжни съдии по делото са Светлозар Георгиев (докладчик), Иваничка Славкова и Жулиета Шопова. Техният акт е ревизиран и отменен от апелативните съдии Румяна Панталеева, Росица Тончева и Десислава Сапунджиева (докладчик). Не трябва да се забравя, че в този казус участва и прокуратурата. По закон тя защитава държавния интерес. В случая – на Русия… Прокурор Росица Георгиева от Окръжната прокуратура във Варна… внася и поддържа искането пред Окръжния съд. Колегата й Станислав Андонов от Апелативната прокуратура пък пледира в полза на Русия пред втората инстанция, настоявайки пред съда, че делото на Алчин не е политическо. И тук е мястото да се напомни, че в предложението за уволнението на главния прокурор Иван Гешев, внесено през март от правосъдния министър тогава Надежда Йорданова, в контекста на двойния стандарт, проявен по делото „Гебрев“, беше обърнато внимание, че прокуратурата има програма за сътрудничество с руската прокуратура (в ЕС такава има само още Унгария).“
Аз поначало не подкрепям исканията за оставка на Иван Гешев, но бих искала някой да го запита за този случай и да чуя коментара му.
Вашият коментар