Знае ли някой романа „Черният век и Марта?“

„…Като се домъкнаха до хълмчето, Байтори чу, че днес разказва не Абай, а Баймагамбет.

– Народът, наречен Нидерлан – казваше той, – в града Лайден имал съд, наричан инквизиция…

Баймагамбет предаваше съдържанието на романа „Черният век и Марта“. Герой на тоя роман, пълен със заплетени събития, бяха забележителният джигит Дик, който изповядваше религия, преследвана от властите, неговият едноверец, юнакът Червената Брада – храбър великан с чисто сърце, коварната доносчица на инквицизията и най-после нейната съперница и достоен противник – смелата и упорита девойка Марта, която се стреми да освободи Дик. В романа подробно се разказваше за кървавия Лайденски съд на инквизицията, ръководен от озлобеното духовенство, което преследвало Дик и Червената Брада. Човечността и благородството на героите се противопоставяше на безмилостните и жестоки духовни отци, които в името на бога и вярата проливаха кръв и подхвърляха на адски мъки много хора. Тук имаше и чиста млада любов с нейните високи стремежи, ясна и светла като лунен лъч, отразен от тихите води, и коварното сърце на съперницата-предателка, безпощадно и несправедливо като дълбока тъмница…

Казахските легенди… живееха в душата на Баймагамбет… Към тях той прибави няколко романа, чути от Абай. Най-много от всички той обичаше един, който наричаше „Петър Пелекей“ (т.е. „Петър Велики“ – б. пр.). След него идваха „Дубровски“ и „Сохатий“, после „Валентин Луи или чистото сърце“ – за белия човек, попаднал при диваците, „Ягуар“, „Куцият французин“ и най-после „Черният век и Марта“…“

Горният откъс е от „Абай“ от Мухтар Ауезов (1950), биографичен роман за „патриарха“ на казахската литература Абай Кунанбаев (1845 – 1904). Само безнадежден книжен плъх може да разбере удоволствието да се докопаш до практически неизвестна книга; а ето че в нея става дума за още неизвестни книги! От изброените в откъса романи съм чувала (без да съм го чела) само за „Дубровски„, забежка на Пушкин в приключенския жанр. Не мога да намеря нищо в Мрежата за „Черният век и Марта“ – не знам автора и националността му, а заглавието след няколко превода е станало неузнаваемо. Може ли някой да помогне?

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s


%d блогъра харесват това: