Нуждаете се от парче картон, молив, ножица, лепило, няколко листа бяла хартия и два листа различно оцветена хартия. Най-добре би било единият цветен лист да е син, а другият – розов (обичайните означения за мъжки и женски пол), но всяко съчетание от цветове ще свърши работа. Може да използвате рекламни диплянки.
Сгънете един бял лист на две. От едната половина изрежете два големи кръга. Това са ви гаметите. От другата половина изрежете един още по-голям кръг. Той ще бъде зиготата. Разстелете трите кръга на масата пред себе си.
Прерисувайте върху картона горната рисунка. Направете дупки с формата на хромозомите, като пробиете сивите части, изрежете ги и ги махнете. Така картонът ви става шаблон, с който удобно можете да чертаете хромозоми върху цветната хартия.
Първо си представете еукариотен вид, при който хаплоидният брой хромозоми е единица. Очертайте 1. хромозома върху розовата хартия, изрежете я и я сложете върху едната гамета. След това изрежете същата хромозома от синята хартия и я сложете върху другата гамета. Ето ви гамети с хромозоми.
Сега направете оплождане – изсипете хромозомите от двете гамети върху зиготата. Получихте диплоиден набор от две хромозоми (една двойка).
Остава да се осъществи мейоза в следващото поколение и да се получат нови гамети. Вземете хромозомите от диплоидната зигота и ги разделете поравно (в случая – по една) в двете гамети. Това е първото делене на мейозата. Ако искате, пригответе си още четири бели кръгчета и направете второ делене на мейозата, като срежете всяка хромозома по дължината й. Но можете и да пропуснете второто делене, защото и без това четирите получени зрели гамети ще бъдат две по две еднакви. Целта на заниманието е да видите как се създават гамети с разнообразна наследствена програма, а за това е достатъчно първото делене на мейозата.
При една двойка хромозоми мейозата не създаде особено разнообразие, нали? Получихте същите гамети, от които тръгнахте. (В действителност не е съвсем така; има допълнителен механизъм за разнообразяване, който работи дори и в този случай. Но за него ще учите след години.)
Да видим какво става при две двойки хромозоми (хаплоиден брой 2, диплоиден брой 4). Изрежете от цветните хартии и 2. хромозома. Сложете във всяка гамета 1. и 2. хромозома с еднакъв цвят. Оплодете ги. Сега направете пак първо делене на мейозата. Разделете ги поравно, като сложите по една 1. и една 2. хромозома във всяка гамета. По колко начина може да стане това? Първо сложете във всяка гамета само хромозоми с еднакъв цвят. Запазете гаметите, като залепите хромозомите върху тях и ги приберете настрана. Сега изрежете нови хромозоми и нови гамети. Повторете мейозата, като разделите хромозомите по друг начин, т.е. съберете в една гамета хромозоми с различни цветове. Запазете и тези гамети. Проверете има ли още начини да се разпределят две двойки хромозоми в гаметите. Вижте колко различни комбинации се получават и запишете числото.
Сега освен първите две хромозоми изрежете и третата и по същия начин моделирайте половия процес. Внимавайте във всяка гамета да сложите по една и само една хромозома от всеки размер. Колко различни гамети могат да се получат при три двойки хромозоми?
Ако ви остане време и сили, добавете и четвъртата хромозома и вижте какво ще стане при четири двойки хромозоми (хаплоиден брой 4, диплоиден брой 8).
Учили ли сте смятане със степени? Ако да, опитайте се да намерите формула за броя различни видове гамети, които могат да се получат при мейозата, ако хаплоидният брой хромозоми е n.
Отговорът – в следващия пост.
Copyright Майя Маркова
Имате право да съхранявате, размножавате и разпространявате този текст, стига да не го представяте като създаден от вас или от трето лице и да не извличате печалба.
юни 14, 2009 в 10:08 pm |
[…] […]
януари 6, 2011 в 2:02 pm |
[…] Практическа задача 5: Разнообразие на гаметите […]